Geografi na terenu

U utorak, 13. listopada 2015., u sklopu projekta "Zakaj volim Zagreb" učenici dodatne nastave iz Geografije, u pratnji profesorica Trumbetić i Krznarić, obišli su središnji dio Zagreba.

U terenskoj nastavi je sudjelovalo desetero učenika osmih razreda: Ian Boroš, Ivan Josipović i Marko Josipović iz 8.a, Luka Dobrić, Paul Jurić i Lucija Kesić iz 8.b te Tara Hofman, Marko Host, Mirko Hribar i Tena Šoštarić iz 8.c.

Iskrcavši se iz tramvaja na Jelačićevom trgu i zaustavivši se kod Manduševca čuli smo legendu o imenu grada, kako je jedan ban uzviknuo djevojci kraj vrela: "MANDUŠO, ZAGRABI!" pa je vrelo prozvano Manduševac, a mjesto Zagreb. Nastavili smo do Jurišićeve, prošli pored Trga hrvatskih velikana i Schloserovih stuba na križanju Vlaške i Draškovićeve te nas je put doveo do najzagrebačkijeg zagrebačkog književnika, Augusta Šenoe. Nakon što smo se fotografirali, krenuli smo prema Kaptolu.

Ispred katedrale smo čuli da se u njoj čuva neprocjenjivo blago Riznice zagrebačke katedrale, koja je nastala u XI. stoljeću. Dok smo se kretali prema Dolcu, nismo mogli ne zamijetiti i kaptolske kurije (domove kanonika), zanimljive sačuvane stare građevine.

U "trbuhu Zagreba" (Dolcu) dočekao nas je Petrica Kerempuh kraj kojeg smo se također fotografirali. Radićevom ulicom uspeli smo se na Gornji grad, pred Kamenita vrata. Prema legendi požar je pogodio Kamenita vrata i progutao sve, osim slike Bogorodice s Isusom, kojoj mnogi vjernici danas dolaze na zavjet. Vidjeli smo i kip Dore Krupićeve i najstariju zagrebačku ljekarnu.

Na Trgu svetog Marka, doočekala nas je Markova crkva iz davnog XIII. st. čiji je krov ukrašen hrvatskim grbovima iz davnine. S lijeve strane trga uočili smo Banske dvore, sjedište Vlade, a s desne zgradu Hrvatskog sabora. Prošavši pored Stare gradske vijećnice u Ćirilometodskoj, put nas je doveo na Katarinin trg gdje smo vidjeli Dverce i staru isusovačku crkvu sv. Katarine, koja zatvara trg.

Na "Štrosu" nas je dočekao A.G. Matoš, s kojim smo se i "ovjekovječili" na fotografiji. Nakon slikanja spustili smo se prema Tkalčićevoj, gdje smo dobili malo slobodnog vremena da se okrijepimo, nakon čega je slijedio povratak kući.

Iako nas je cijelim putem pratila kiša, nas to nije smetalo da svejedno uživamo u ljepotama našega grada Zagreba, kao kulturnog, gospodarskog i političkog središta Republike Hrvatske.

Napisao: Marko Josipović, 8.a

objavio: Sandra Ivković   datum: 19. 10. 2015.

EKO ŠKOLA

Godine 1991. naša škola postala je članom Pokreta prijatelja prirode, danas Udruge "Lijepa Naša" . 1997. uključeni smo u program "Eko škola".

ŽUBOR

Ponosni smo na naš školski list Žubor koji izlazi od 1975. godine.

HIMNA ŠKOLE

Naša škola 2010. godine je dobila i himnu, tekst i glazbu napisao je učitelj glazbene kulture Vlado Matić.

LISTEK

Učeničku zadrugu "Listek" smo osnovali 2002. godine. Radimo od početka na očuvanju okoliša i kulturne baštine.