Zadruga Listek

Učenička zadruga "Listek"  osnovana je 6. ožujka  2002. godine.

Utemeljitelj zadruge je Osnovna škola Vjenceslava Novaka.

Idejna začetnica zadruge "Listek" i voditeljica bila je  Vesna Stančin, učiteljica biologije i  i likovne kulture.

Od samog početka rada zadruge, uz voditeljicu zadruge, različite sekcije vodile su učiteljice razredne nastave – Danijela Šantek, Orlanda Protić, Albina Sokolović i Sanja Zornjak Picer. U radu zadruge sudjelovali su  roditelji zadrugara i brojni vanjski suradnici.

Naša zadruga osnovana je s ciljem razvijanja pozitivnog odnosa učenika prema radu i pozitivne poduzetničke klime u školi a u vrijeme njenog osnivanja u Zagrebu je bilo svega nekoliko učeničkih zadruga.  Radom u našoj zadruzi učenici razvijaju i njeguju radne navike i sposobnosti; poduzetničke vještine, razvijaju osjećaj odgovornosti; potiču inovativnost, kreativnost, samostalnost i potrebu za suradnjom, kao bitnim sastavnicama stvaralačkog odnosa prema radu. Učenici razvijaju i ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi i zaštiti okoliša.

Od 2010. godine voditeljica učeničke zadruge je učiteljica Sanja Zornjak Picer.

U školskoj godini 2020.-2021. dolazi do promjene nekih voditeljica sekcija, te  uz voditeljicu zadruge sekcije vode i učiteljice Orlanda Protić, Marina Škrinjar, Romina Tursić i profesorica likovne kulture Sanela Đurinec Raič.

Tijekom godina rada naša zadruga je postizala zavidne uspjehe u radu i sudjelovala na mnogobrojnim smotrama, izložbama i događanjima. Obilježavali smo sve značajnije dane u školskoj godini prigodnim izložbama .

Aktivno smo sudjelovali u razvijanju zadrugarstva u Zagrebu, te smo bili domaćini županijskih smotri šest puta (2004., 2005., 2007., 2008., 2009. i 2019. godine).

Od početka rada Učeničke zadruge „ Listek“ do danas sudjelovali smo na petnaest državnih smotri diljem Hrvatske.

Tijekom godina stručno su se usavršavali  voditelji i učenici, te su se tako mijenjale te usavršavale i sekcije. Uvodile su se aktivnosti koje su više zanimale nove generacije, no i dalje se nastojalo zadržati vezu s tradicijom i običajima našeg zavičaja. Trenutno radimo u šest različitih sekcija.

Naši zadrugari prvenstveno sudjeluju u radu svoje sekcije, ali isto tako da se tijekom godine po vlastitim željama i sposobnostima uključuju u rad i drugih sekcija. Time želimo omogućiti  zadrugarima da ovladaju  tehnikama rada iz drugih područja. Moramo napomenuti da je to djeci jako drago jer su njihovi interesi raznovrsni. Na ovaj način mogu zadovoljiti svoju želju i interes za rad.

Ovu i prošlu školsku godinu grupe su zbog pandemije odvojene i ne miješaju se.

Svi učenici koji su zainteresirani za rad u zadruzi su dobro došli!

Ukupno: 1220391