Eko događanja

Mi jedemo odgovorno- aktivnosti 4.c

Pri dolasku u školu nakon školskih praznika najavila sam učenicima da ćemo raditi na projektu "Mi jedemo odgovorno". Razgovarali smo kako se oni hrane kod kuće i u školi. Uspoređivali smo navike učenika. Podsjetili smo se piramide pravilne prehrane. Učenici nisu točno znali reći što su njihovi roditelji jeli kada su bili mali za doručak, ručak , večeru ili užinu. Zato smo se dogovorili da će svi učenici samostalno napraviti anketu sa svojim roditeljima , te po mogućnosti sa djedovima i bakama kakve su bile njihove prehrambene navike kada su bili mlađi. Treći dan, na satu razrednika, imali smo izlaganje anketa. Učenici su bili vrlo uzbuđeni i jedva su čekali izložiti svoje rezultate jer su bili sigurni da svi znaju za nek zanimljiva jela i žele to podijelitti s drugima. Nakon izlaganja, čitanja, nacrtanih slika, začuđujuće je bilo puno roditelja koji su za doručak jeli kruh i mlijeko, zatim žgance i kašu. Učenici su nepoznata jela iz prošlosti za koja nisu čuli prijatelji iz razreda crtali i opisivali u skupinama. Formirali smo u učionici tri skupine.

Učenici su izrađivali plakate, a zajednička parola je bila "Jedemo zdravo" jer su zaključili da će i sami probati jesti zdravo i početi za doručak jesti kruh i mlijeko jer to imaju kod kuće, te će smanjiti unos pahuljica za doručak jer smo proučavajući na internetu zaključili da su pretrpane ugljikohidratima. Na kraju smo se slikali sa plakatima i bili jako zadovoljni.

Nakon tjedan dana , na satu razrednika, razgovarali smo ponovno o prehrani odnosno dotakli se opet teme. Zaključno je bilo 14 učenika koji su probali za doručak jesti kruh i mlijeko. 6 učenika je nastavilo jesti kruh i mlijeko, a jedan učenik je počeo jesti zobenu kašu i sada je stalno jede za doručak. Dva učenika sada , kao promjenu u svom jelovniku, za doručak su počeli jesti putar i pekmez ili putar i med. Do promjena je došlo i naš je rad pozitivno rezultirao tako što su učenici podsjetivši se zajedno sa svojim roditeljima i u školi nekih starih doručaka, ručkova, odn. recepata i jela koja su jeli "naši stari" uživali, pokazali zanimanje za njih i na kraju probali jesti kruh i mlijeko te zakljiučili da je to jakooooo finooo!

Razredna učiteljica: Mirjana Mihalj

objavio: Sunčica Sosić   datum: 14. 6. 2016.

Ovaj tjedan: 2027