Eko događanja

Mi jedemo odgovorno- aktivnosti 3.c

DRUKČIJI POGLED NA KEKSE

Naše aktivnosti:
1. Pročitali smo tekst i priču vezanu uz problematičan trend br. 3: jedemo sve veće količine visoko prerađene hrane. Nakon razgovora zaključili smo da bismo trebali uzimati veće količine svježe i neprerađene hrane (voće, povrće).
2. Što učiniti ako želimo ipak jesti kekse?
3. Dobili smo zadatak: kod kuće prepisati sastav keksa koje najčešće jedemo i njihov rok uporabe.
4. Analizirali smo uratke i zaključili da naši omiljeni keksi osim nama poznatih sastojaka obvezno sadrže palminu mast i ulje, sol, arome, boje, zaslađivače i E-500, 503, 476, 420, 341, 15 i da im je rok trajanja i  do godinu dana.

5. U „TVORNICI“ keksa naših mama i baka ( u kuhinjama) ne postoje „NAMIRNICE  E“ tj. one ne znaju za njih.

6. Zaključak :
Palmina mast i ulje, zaslađivači, arome, boje i E…. SIGURNO NISU DOBRI PO NAŠE ZDRAVLJE!
7. Uz pomoć naših mama usporedili smo domaće recepte sa sastojcima kupovnih keksa i odlučili:
8. U razredu napraviti domaće pogačice s čvarcima kojih u ovo doba godine ima u izobilju i kiflice od kravljeg sira.

12. ROK TRAJANJA NAŠIH KEKSIĆA – VRLO KRATAK – NESTALI SU U TREN OKA!!!!!!!!!!!!!!!

Učiteljica: Danijela Šantek

objavio: Sunčica Sosić   datum: 20. 4. 2016.

Ovaj tjedan: 2016