Žubor

Praktična nastava Novinarske skupine

PODCAST – ŠKOLICA

Učenici Novinarske skupine na radionici s novinarom i snimateljem Nove TV učili o formi podcasta te se okušali u snimanju vlastitog podcasta o medijima

U suradnji s Novom TV, snimateljem Dejanom Tatomirom i novinarom Vladom Bobanom, učenici Novinarske skupine naše škole sudjelovali su u zanimljivim praktičnim radionicama te snimili vlastiti podcast Školica.

Radionice su trajale 3 dana, a na njima smo učili postaviti scenu, svjetla, kamere, tajne dobrog kadriranja, ali i novinarskog posla.

Podcast, videocast ili audiocast kao forma neformalnog razgovora koji se objavljuju ili streamaju na internetu je relativno nova pa smo stoga prvi dan posjetili studio u kojemu se snima naš najpoznatiji projekt toga tipa - Podcast Inkubator. Prvi podcast video emitirali su 2017. godine, a danas su dosegnuli više od 100 milijuna pregleda i tako postali najgledaniji hrvatski podcast.

Forma podcasta podrazumijeva manje formalan format od televizijskog razgovora. Gosti nisu ograničeni vremenom trajanja pa podcast emisije mogu trajati satima, npr. ona s Mirkom Filipovićem je trajala 3 sata i 17 minuta. Razgovor je opušteniji, a razgovara se o svim aktualnim temama.

Mi smo prisustvovali nogometnom podcastu u kojemu je Milan Stjelja, novinar Nove TV ugostio bivšeg nogometaša Srđana Lakića. Za produkciju i realizaciju je odgovoran Siniša Pašić koji nam je objasnio tehničke detalje važne za realizaciju. Siniša Pašić je glavni pokretač ovog formata talk showa u Hrvatskoj po uzoru na Ameriku. Pokazao nam je 3 kamere koje snimaju set. Jedna kamera je na voditelju, jedna na gostu, jedna snima cijeli studio te jedna režija u kojoj se biraju kadrovi. Važni su profesionalnost u snimanju zvuka i osvjetljenje studija. Danas se koriste LED paneli koji ne zagrijavaju studio i ne troše toliko električne energije. Glavno pravilo pri biranju kadrova u režiji je da se jedan kadar ne drži dulje od 20 sekundi.

Drugi smo dan naučili o postavljanju scene i rekvizitima koji će nam biti potrebni za naš podcast. Naučili smo razlike između emitiranja uživo i montaže, a također smo čuli i saznali o tome da je na TV-u vrijeme trajanja emisije ograničeno, a u LIVE streamovima na internetu nema pravila o duljini trajanja emitiranja. Pričali smo također o raznim pravilima koja se odnose na TV. Primjerice; sponzori na većim emisijama moraju se prekriti, ili da se primjerice, tablice automobila prekrivaju. Naučili smo da su reklame na TV-u obvezne jer se tako zarađuje. Doznali smo o potrebnim ulogama za snimanje podcasta i podijelili smo se po njima. Uredili smo scenu i postavili sve potrebne rekvizite za sutrašnje snimanje. Dogovorili smo se da će svatko donijeti po jedan dodatni rekvizit za scenu koja će nam koristiti na snimanju.

Treći dan smo pristupili snimanju vlastitog podcasta. Za temu smo izabrali medije. Problem važnosti medija i ovisnosti o medijima sagledali smo iz stručne perspektive psihologa te iz perspektive učenika i roditelja. Pogledajte na fotografijama kako smo se zabavili snimajući naš podcast koji smo nazvali Školica.

Mia Galić, 6.a i Paula Boras, 6.a

Fotografije možete pogledati na poveznici.

objavio: Nikolina Turkalj   datum: 11. 6. 2023.