Školsko natjecanje iz biologije

Školsko natjecanje iz biologije

Latinska izreka kaže: „ Doktor liječi, priroda ozdravlja!“ sa tim riječima naši biolozi dana 21. siječnja 2026. sudjelovali su na  Školskom natjecanju iz biologije za učenike sedmih i osmih razreda. Iako u malom broju učenici su vrijedno prionuli zadatcima i mozganjem došli do rješenja o biološkim problemima, transpiracijama, organima i organskim sustavima te bioraznolikosti.   

Svi sudionici na natjecanju dali su sve od sebe, a  na Županijskom natjecanju koje se održalo 26. veljače 2026. u Osnovnoj školi Lovre pl. Matančića našu školu su predstavljali:                                              

Petra Gardijan, 7.b  te Andrej Kandić, 8.b i Josipa Komerički, 8.c.  Svima želimo puno sreće!          

RADIONICA I PREDAVANJE „ZNANJE + KREATIVNOST = STEM INSPIRACIJA“

RADIONICA I PREDAVANJE „ZNANJE + KREATIVNOST = STEM INSPIRACIJA“

Učenici osmih razreda naše škole, David Križanović, Andrej Kandić, Marta Novak, Tia Blagus, Josipa Komerički i Borna Bavarka sudjelovali su  zajedno sa studentima IV. godine građevina na radionici i predavanju koja se održavala 10.10.2025. godine na Građevinskom fakultetu u Zagrebu.  Tema radionice je bila bolje proučiti kako se pročišćavaju otpadne vode te na koji način radi vodoopskrba i odvodnja. Osim toga naučili smo nešto novo o bioraznolikosti rijeka i jezera,  hidromorfologiji i zaštiti vodenih sustava ta saznali koja je ličinka kukca bila inspiracija za Aliena.  Učenici su aktivno sudjelovali u radionici, odgovarali na pitanja i pokazali vrlo lijepo znanje o vodi, bioraznolikosti i živom svijetu u vodi. Na postavljena pitanja su odgovarali promišljeno i sve lijepo obrazložili. Okušali su se u izgradnji vodovodne mreže po građevinskim pravilima i uzimajući u obzir vrstu terena. Na kraju radionice pod mikroskopom su promatrali različite organizme koji žive u vodi i sa ostalim sudionicima napravili vlastiti tok rijeke.  Još jednom smo se uvjerili da je svijet vode čaroban, a znanje iz STEMA na omogućuje da ga bolje razumijemo, proučimo i očuvamo.

POSJET PUČKOJ KUHINJI NA SV.DUHU

POSJET PUČKOJ KUHINJI NA SV.DUHU

I ove školske godine, 18.12.2025. godine učenici naše škole udružili su vrijedne ruke i posjetili pučku kuhinju na Sv. Duhu to jest  Dom Sv. Ante. Sa pozitivnim mislima, otvorenim srcem i namjernicama koje smo skupili u školi da ponesemo kao mali doprinos krenuli smo put Črnomerca. Učenici su vrijedno i marljivo odrađivali sve zadatke zadane od strane fra Vilčeka i ostalih djelatnika. Učenici su sortirali namjernica, čistili povrće, pospremali palete, sortirali kašete, karton, a potom sve što su pripremili podijelili su potrebitima. Jedan dio učenika kao i prošle godine dijelio je obroke i pomagao djelatnicima u kuhinji, a na kraju su pomagali u čišćenju. Vrijeme provedeno u radu, druženju, pomaganju pokazalo je koliko je malo potrebno da budemo ispunjeni i zahvalni na svemu što imamo. Sa osmjehom na licima učenici su se u popodnevnim satima vratili svojim kućama sa jako pozitivnim komentarima i razmišljanjima kako život piše romane. Sveukupni doživljaj možemo opisati riječima Ivana Pavla II. koji je rekao „Vaša je radost u dobru koje činite, u veselju koje širite, u smiješku koji će oko vas procvasti!“  

Zahvaljujemo se fra Vilčeku i djelatnicima pučke kuhinje na lijepom prijemu i strpljenu.                             Također zahvaljujemo se svim roditeljima 3.b., 2.a te viših razreda koji su sudjelovali u akciji.

U pratnji učenika bile su: nastavnice Nikolina Turkalj i  Ines Grgurić. 

RADIONICA „RAZVRSTAVANJE OTPADA I RECIKLIRANJE“

RADIONICA „RAZVRSTAVANJE OTPADA I RECIKLIRANJE“

Učenici 6. a razreda, 22.10.2025. godine sudjelovali su u edukativnoj radionici po nazivom „Razvrstavam otpad i recikliram“ koju je vodila gospođa Maja iz udruge Čisteći medvjedići. Učenici su još jednom ponovili što je to recikliranje, zašto je važno reciklirati, koje sve boje kanti za reciklažu imamo, što je to reciklažno dvorište, koji otpad je najopasniji, koja je razlika između otpada i smeća, koji materijali stvaraju najveću količinu otpada te ostale pojmove vezane za reciklažu. Na kraju radionice kroz edukativnu igru razvrstaj pravilnu stvar u pravu kantu učenici su pokazali koliko su pozorno pratili radionici. Učenici su zaključili da proizvodimo puno otpada te da se trebamo odgovorno ponašati i kupovati stvari koje više puta možemo upotrijebiti, a ako nam nešto više ne treba uvijek možemo pokloniti nekome kome je to potrebo. Također uvidjeli smo koje su loše strane otpada na okoliš i naše zdravlje te predložili različite načine kako smanjiti količinu smeća u našem susjedstvu.

Radionica prve pomoći u 6.b razredu

Radionica prve pomoći u 6.b razredu

U 6.b razredu 17.2.2026. održana je radionica od strane učenika Srednje škole za medicinske sestre Vinogradska uz pratnju svoj mentorice. Tema radionice bila je: „Pružanje prve pomoći unesrećenima u vanbolničkim uvjetima“. Učenici su bili aktivni, postavljali su pitanja, a na kraju predavanja okušali su se u masaži srca i mjerenju krvnog tlaka. Također na sebi su pokušali naći određene dijelove tijela koji su bili spomenuti u prezentaciji, saznali gdje se nalaze uređaji za defibrilizaciju u gradu Zagrebu, dijelove tijela trebamo posebno paziti kada pružamo prvu pomoć, zašto se trebamo zaštiti tijekom pružanja pomoći i sve ostale zanimljive i korisne informacija.  Zahvaljujemo se srednjoškolcima i njihovoj mentorici na poučnom, atraktivnom i zanimljivom predavanju.

Skip to content