Posjet Hrvatskom školskom muzeju

PRVI ŠKOLSKI LISTOVI

Hrvatski školski muzej otvoren je 19. kolovoza 1901. prigodom obilježavanja 30. obljetnice postojanja Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora (HPKZ). Osnovali su ga učitelji. Muzejska je građa bila raspodijeljena u tri odjela: muzejski predmeti, pedagoška knjižnica i arhiv. Neposredno nakon otvorenja muzeja izdan je katalog s osnovnim podacima o građi muzeja. Za vrijeme Prvog svjetskog rata muzej prestaje s radom i prepušta ga Savezu hrvatskih učiteljskih društava. Nakon Drugog svjetskog rata vlasnikom muzeja ponovno postaje HPKZ sve do 1953. kada ga preuzima Grad Zagreb i od tada je Hrvatski školski muzej jedna od gradskih kulturnih ustanova.

Posjetili smo Hrvatski školski muzej koji je pretrpio veliku štetu u potresu i pogledali prve školske listove. Hrvatski školski muzej posjeduje zbirku od oko 3500 školskih listova. Naučili smo da su prvi školski listovi pisani i ilustrirani rukom. Vrlo često je postojao samo jedan primjerak koji se čitao „od ruke do ruke“. Školski listovi su medij za pokazivanje učeničkih radova i života škole. Kasnije se uključuju likovni radovi. Školski listovi su na neki način ogledalo vremena u kojem djeca žive.  Danas školski listovi izgledaju vrlo profesionalno, dizajnerski, estetski i novinarski su na visokoj razini. Svake godine je sve manji broj otisnutih školskih listova zbog materijalnih i drugih ograničenja s kojima se škole suočavaju. Ponosni smo na naš školski list i njegovu tradiciju koju unatoč svim okolnostima vrijedno održavamo.

Laura Đurišević, 8.b

objavio: Nikolina Turkalj   datum: 21. 10. 2020.