Dan BezVeze u OŠ Vjenceslava Novaka

Ove školske godine naša škola sudjeluje u obilježavanju Dana BezVeze.

Dan BezVeze je projekt kojeg provode učitelji, stručni suradnici, nastavnici i učenici. Cilj projekta je osvijestiti kada koristimo tehnologiju u pravu svrhu, a kada ih zloupotrebljavamo. Dan BezVeze u našoj školi održao se kroz radionice s učenicima u razredima zajedno s razrednicima, učiteljicama i nastavnicima.

Dan BezVeze u OŠ Vjenceslava Novaka:

Radionica: Svašta po malo

Povodom dana BezVeze , 29. svibnja u našoj školi šesti razredi održali su nekoliko radionica. 6.a i 6.b družili su se na radionici „ Svašta po malo“ – pisanje glagoljičnih slova i igranje društvenih igara. Društvene igre potrebno je poticati među mladima, jer potiču na koncentraciju i razmišljanje.

Radionica: Euro 2024

Učenici 7. c razreda radili su plakate u skupinama, , a tema je bila Euro 2024. Predviđali su se pobjednici i rezultati utakmica u kojima igra Hrvatska, birali najbolji igrači i države, smišljali navijački slogani, a sve to uz navijačke pjesme.

Radionica: Svjetski dan nepušenja

Učenici 5.c i 5.a razreda obilježili su Dan Bez Veze radionicom: Svjetski dan nepušenja. Tema radionice  je zaštita djece i mladih od posljedica konzumacije duhana, kako bi se zaštitilo zdravlje budućih generacija i smanjila uporaba duhana i ovisnost o nikotinu među mladima.  Konzumacija cigareta s okusom mentola i bombona te e-cigareta i „parilica“ s okusom voća i slatkiša privlačnog dizajna, dovodi do ovisnosti mladih i negativnog učinka na njihovo zdravlje.
Učenici su riješili radni listić: ZABLUDA ILI ISTINA (PUŠENJE), razgovarali o ovisnosti o nikotinu i posljedicama pušenja i potom nacrtali pluća pušača i nepušača.

Radionica: 5.b - GLUMA

Na početku su nam učenici koji su sudjelovali u programu školske priredbe odrepali svoje uloge jer su tako najlakše naučili tekst. Potom je naša petra izrecitirala svoju recitaciju na Češkom jeziku s kojom je osvojila 2. mjesto.

Učenici 5.b razreda su se podijelili u grupe po želji. Zadatak je bio izabrati jednu od lektira u ovoj školskoj godini. Nakon biranja, napisali su kratak isječak iz knjige u obliku scenarija. Scenarije smo izmjesali te je svaka grupa izvukla jedan od napisanih. Svaka grupa imala je vrijeme za pripremiti svoje uloge i odglumiti dobiveni scenarij. Na kraju smo odabrali pobjednika.

Radionica: Društvene igre

Učenici 7.b razreda družili su se igranjem društvenih igara poput Čovječe ne ljuti se i šah.

Radionica: Origami
Učenici 6.d razreda u sklopu Dana BezVeze izrađivali su origami vjetrenjače da bi uredili školski vrt.

Radionica: Land art

Potaknuta potrebom da što više boravim u prirodi bez televizora, mobitela, interneta… poželjela sam da to osjete i moji učenici. Željela sam da osjete dodir s prirodom te stvaranje u prirodi.
Postavila sam pred njih izazov – napraviti vlastito umjetničko djelo s prirodnim materijalima. Učenici su prikupili razne vrste organskog materijala (lišće, grančice, kamenčiće…). Kroz razgovor i pomoću fotografija djeca su imala prilike saznati što je to land art. Land art je umjetnička forma koja je stvorena u prirodi, koristeći prije svega materijale iz prirode kao što su tlo, zemlja, stijene, organski mediji (grančice, lišće, kamenčići, češeri). Radovi stoje u krajoliku koji je sredstvo njihovog stvaranja. Dok provode vrijeme u izradi Land arta djeca dodiruju kamen, list, travku, razmišljaju o toj ljepoti. Koriste maštu, kreativnost, te uz dobrobit boravka na svježem zraku uče o prirodi. To je aktivnost koja kombinira kreativnost i učenje, zabavu i tjelesnu aktivnost te priliku za igru i istraživanje. Od prikupljenih materijala učenici su napravili prekrasne slike leptira. Svi smo oduševljeni slobodom koju nam pruža boravak na svježem zraku i baš BezVeze!

Radionica: Spirala drugog korijena i Pitagorino stablo

Učenici 8.b razreda svoj Dan BezVeze odlučili su obilježiti crtanjem spirala drugog korijena i pitagorino stablo na kreativan način.

Radionica: Plakati

S obzirom da su u finalu Spotskog dana i ženska ekipa rukometa i muška ekipa nogometa iz 8.a i 8.c razreda izrađivali smo plakate za navijenje i podršku svom razredu.

Radionica: Izrada narukvica i privjesaka za mobitel (phone charms)

Učenici 7.a razreda odlučili su izraživati narukvice od perlica. Ova radionica je super stvar za poticanje kreativnosti i vježbanje socijalnih vještina. Radionica potiče komunikaciju između učenika o svim mogućim temama o kojim žele razgovarati.

Radionica: Put kroz nacionalne parkove

Učenici 4. c razreda Dan BezVeze proveli su putujući nacionalnim parkovima i parkovima prirode naše domovine uz pomoć prezentacije koju je pripremila učenica Una Preradović. Nakon toga su odabrali  i naslikali nacionalni park prema svom izboru.

objavio: Matea Štefanac   datum: 5. 6. 2024.