15. listopada – 15. studenoga

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je koja se obilježava od 15.listopada do 15.studenoga u knjižnicama diljem Republike Hrvatske s ciljem promicanja knjige i čitanja. Mjesec hrvatske knjige  tradicionalna je i najveća manifestacija  u Hrvatskoj posvećena knjizi, knjižarstvu i knjižničarstvu. Od 15. listopada do 15. studenoga u mnogim hrvatskim knjižnicama održavaju se brojni programi – izložbe, susreti s piscima, predavanja, radionice, kojima je cilj približiti knjigu krajnjem korisniku.

Pripovijedanje u fokusu ovogodišnjeg  Mjeseca hrvatske knjige

U ovogodišnjem izdanju Mjeseca hrvatske knjige kao tema je istaknuta vrijednost pripovijedanja i kazivanja, posebice onih književnih vrsta koje pripadaju usmenoj književnosti, kao što su bajka ili legenda.

Od 15. 10. do 15. 11. pod sloganom  Pričaj mi u cijeloj zemlji održat će se više od 2000 različitih programa koje su osmislile narodne knjižnice, školske knjižnice, visokoškolske i specijalne knjižnice, centri za kulturu, vrtići, instituti, izdavači.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja

Od 1998. godine Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež Gradske knjižnice s Mediotekom organizatori su Nacionalnog kviza za poticanje čitanja koji se realizira putem mreže narodnih i školskih knjižnica. Kviz se odvija u Mjesecu hrvatske knjige te se provodi online u narodnim i školskim knjižnicama diljem Hrvatske.

Knjige koje će se čitati za Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2024. pod nazivom Velike male priče:

• Ivana Brlić-Mažuranić, Vendi Vernić: Menažerija
  • Igor Rajki, Klasja Habjan: Tminice
  • Iva Bezinović Haydon, Hana Tintor: Gdje se skriva Vedran?