Eko škola

U istočnom dijelu grada u Studentskom gradu okruženom zelenilom smjestila se naša škola. S radom je započela 1971. godine, a u program Eko škola uključili smo se početkom 1997. godine.

Zbog izuzetnog truda i uspjeha u međunarodnom programu Ekoškola u lipnju 2021. škola  je dobila priznanje za 20 godina statusa međunarodne Ekoškole.

Za izvanredna postignuća u edukaciji i menadžmentu o održivom razvoju, te stalnom unapređenju uređenja okoliša škole i šire zajednice, te promicanju ekološke svijesti naša škola kao 1. generacija Ekoškola u Republici Hrvatskoj stječe platinasti status.

Škola je povodom obnove statusa međunarodne Ekoškole dobila certifikat i zelenu zastavu.poveznici

Logo eko škole

Svaka eko škola mora imati svoj znak- logotip. Mi smo izabrali hrast i sovu jer se naša Dubrava razvila na dubu tj. hrastu, a u našem naselju sova je autohtona ptica koja je i simbol mudrosti.

Eko škola

Obilježavanja i aktivnosti u 2024./2025. godini.

Dan bez automobila

16. rujna 2024.

Dan održivog razvoja

25. rujna 2024.

Dan životinja

25. rujna 2024.

Dan borbe protiv klimatskih promjena

24. listopada 2024.

8. lipnja 2025.

Plan rada eko škole

Dragi učenici i učitelji,

Naša planeta Zemlja suočava se s izazovima koji iz dana u dan postaju sve veći. Klimatske promjene, zagađenje, uništavanje staništa i gubitak biološke raznolikosti nisu problemi dalekih zemalja, već realnost koja pogađa sve nas. No, u rukama svakog od nas leži nevjerojatna moć – moć promjene.

Pozivamo vas da se zajedno uključimo u obilježavanje važnih ekoloških dana tijekom ove školske godine. Ovo je prilika da postanemo pokretači promjena, da učimo, stvaramo i inspiriramo jedni druge. Svaki korak koji poduzmemo, ma kako se mali činio, ima ogroman utjecaj na svijet oko nas.

Predlažemo organizaciju:

• Kreativnih radionica gdje ćemo zajedno izrađivati predmete od recikliranih materijala, potičući svijest o važnosti smanjenja otpada.
  • Filmskih projekcija s temama vezanim uz klimatske promjene, bioraznolikost i ekološke izazove, kako bismo bolje razumjeli s čime se naš planet suočava i kako možemo pomoći.
  • Posjeta lokalnim ekološkim organizacijama ili parkovima prirode, kako bismo naučili kako čuvati naše lokalno prirodno okruženje.
  • Osvještavanja drugih učenika i zajednice putem plakata, online kampanja i školskih projekata, gdje ćemo dijeliti važne informacije i motivirati druge da se uključe.
  • Eko izazova u kojima svi sudjelujemo u akcijama poput sadnje drveća, smanjenja plastike u našoj školi ili kolektivnog sudjelovanja u Danu bez automobila.

Naša škola može postati primjer zajedništva i ekološke odgovornosti, mjesto gdje brinemo ne samo za obrazovanje, već i za budućnost našeg planeta. Kroz zajedničke akcije možemo pokazati da je svaki od nas dio rješenja. Naš trud i entuzijazam može poslužiti kao inspiracija našoj zajednici, obiteljima, prijateljima – i svima koji nas okružuju.

Svi smo mi čuvari ove planete. Krenimo zajedno, korak po korak, prema zelenijoj i održivijoj budućnosti. Uključimo se u obilježavanje ekoloških dana i pokažimo koliko možemo napraviti kada se ujedinimo za dobrobit Zemlje!

Naš trud danas je bolje sutra za sve nas! 🙂

Obilježavanja i aktivnosti u 2023./2024. godini

Aktivnosti

Kao i svake godine naša škola obilježava međunarodne dane povodom ekologije, kroz obilježavanje učenici su uključene u razne aktivnosti.

Školska godina 2023./2024.

Dan planeta Zemlje