Svjetski tjedan svemira

Svjetski tjedan svemira svake se godine diljem svijeta obilježava od 4. do 10. listopada jer to razdoblje obuhvaća godišnjicu lansiranja prvog umjetnog satelita i godišnjicu prihvaćanja načela o miroljubivom istraživanju i korištenju svemira.

Povodom Svjetskog tjedna svemira voditeljice astronomskih grupa Osnovne škole Pantovčak i Osnovne škole Vjenceslava Novaka, profesorice Danijela Takač  i Sandra  Ivković organizirale su zajedničko druženje  mladih astronoma u OŠ Vjenceslava Novaka 10. listopada 2013.

Radionice pod imenom Put u svemirska prostranstva - Obilježimo Tjedan svemira s malim astronomima”   započeli smo   predavanjem državne prvakinje na temu kuhanja Sunčevom energijom, učenice 6. razreda OŠ Pantovčak te nastavili  zanimljivim astro- radionicama koje su učenike oduševile. Zajednički smo istraživali, učili i zabavljali se. Izradili smo astronomska pomagala, sunčev sat, zvjezdani sat i planisferu, koja će nam koristiti u daljnjem radu i bavljenju astronomijom.

Zaigrali smo i svemirsku tombolu te učenicima podijelili osam edukativnih knjiga o astronomiji.

Radionica je uvrštena kao jedna od 23 radionice održane u Hrvatskoj na stranici www.worldspaceweek.org na linku: http://www.worldspaceweek.org/wsw/index.php?option=com_content&view=article&catid=7:basics&id=91:eventdetails&Itemid=135&eventID=4449

Cilj Svjetskog tjedna svemira je slaviti doprinos kojim znanost o svemiru i tehnologija utječu na poboljšanje životnih uvjeta.

Na kraju zajedničkog druženja učenici su, puni pozitivnih dojmova, pohvalili inicijativu škola. Istaknuli su zadovoljstvo novim spoznajama o solarnoj pećnici, zviježđima na nebu, sunčevom sustavu, zvjezdanom i sunčevu satu.

Neki od dojmova učenika:

Adrian i Hana, 6. Razred

“Jako mi se svidjelo. Naučili smo mnogo stvari o solarnoj pećnici i kako pronaći zviježđa na nebu.”

Gisela i Filip, 6.razred

„Jako mi se svidjelo izrađivati astronomska pomagala.“

Maja i Anja, 5.razred

„Naučila sam da postoje i zvjezdani i Sunčev sat. Jako mi se svidjelo jer volim astronomiju.“

Mia, 6.razred

„Najviše mi se svidjela radionica o Sunčevu sustavu. Učiteljice su bile predobre.“

Naglasili su želju da i u budućnosti proširimo ovu našu međuškolsku suradnju novim radionicama  iz astronomije te i iz  drugih grana prirodoslovlja, te tako i, nadalje,  potičemo toleranciju među učenicima, poštivanje razlika, druženje i učenje.

Fotografije pogledajte u našoj  galeriji.

U prilogu pročitajte intervju s učenicama koje su održale predavanje za učenike.

Intervju.docx (15.15 KB)

objavio: Sandra Ivković   datum: 19. 10. 2013.