GOSTOVANJE PRAPRAUNUKA VJENCESLAVA NOVAKA

Poznati meteorolog Nikola Vikić-Topić u našoj školi

Nikola Vikić-Topić potomak je književnika po kojemu naša škola nosi ime. Diplomirao je na Geofizičkom odsjeku smjer Meteorologija i fizička oceanografija. Poznat nam je s televizijske vremenske prognoze, ali manje je poznato da radi i kao meteorolog u Hrvatskoj kontroli zračnog leta. Rado se odazvao našem pozivu, a o čemu smo razgovarali, pročitajte u nastavku.

Vjenceslav Novak je svojim djelima imao bitan utjecaj na hrvatsku književnost. Naša škola ponosno nosi njegovo ime, ali koliko zapravo znamo o njemu i obitelji Novak?

Nikola Vikić-Topić kao prapraunuk Vjenceslava Novaka odgovorio nam je na ta pitanja i ispričao nam je o svojoj obitelji: pričama, anegdotama i zanimljivostima koje se vezuju uz njih.

Budući je Vjenceslav imao osmero djece, obiteljsko stablo je veliko i razgranato pa je zauzelo cijelu našu ploču. Nikola nam je ispričao kako se uz Novake često vezuje karakteristika škrtosti, no objašnjava nam  kako je šparnost bila nužna u surovom kraju podno Senja. Vjenceslav je napisao mnogo pjesama o svojoj djeci i posvećivao im je puno ljubavi. Najmlađi među njima zvao se Silvije. Silvije Novak je čovjek o kojemu je Nikola čuo mnoge priče. Bio je osnivač Medicinskog fakulteta u Rijeci i vrlo uspješan u svojoj struci. Mnogi članovi obitelji Novak su vrlo uspješni liječnici i arhitekti. Zajedničko im je da su mnogi doživjeli visoku starost od čak devedeset godina. Jedan od takvih ljudi kojeg je vrijedno spomenuti je Vence Novak koji je 1997. postao prvi direktor Chernobyl Shelter Fonda. Zanimljiva činjenica je da je većina muške djece nazvana Srđan, Silvije ili Vjenceslav, stoga biste mogli nabasati na dva Silvija Novaka od kojih je jedan arhitekt, a drugi doktor, kaže Nikola.

A kako je Nikola otkrio ljubav prema meteorologiji?  Ispričao nam je kako je jako volio matematiku, fiziku i prirodu pa je čak neko vrijeme radio kao profesor fizike. Sada radi kao meteorolog na aerodromu, a radi i na vremenskoj prognozi na Novoj TV. Vrlo je ponosan što je u rodu s dobrim čovjekom kao što je bio Vjenceslav i to ga potiče da svaki dan da najbolje od sebe. Nikola Vikić-Topić nam je pročitao nekoliko Vjenceslavovih pjesama te nam je odgovorio na mnoga pitanja, među kojima je i kakva će biti vremenska prognoza.

Iako je preminuo mlad, Vjenceslav nije zaboravljen. Kao jedina škola koja nosi ime Vjenceslava Novaka u cijeloj Hrvatskoj, brižno njegujemo sjećanje i uspomenu na njega. Bila nam je čast ugostiti potomka njegove obitelji i razgovarati s njim o Vjenceslavu i obitelji Novak.

Kaja Bjelkanović, 7.c

objavio: Nikolina Turkalj   datum: 25. 4. 2022.