GOŠĆA NOVINARSKE SKUPINE

NOVINARSKA RADIONICA

Učenici Novinarske skupine su ugostili novinarku HINE, bivšu učenicu naše škole i majku naše učenice – gospođu Sanju Sokol.

Profesionalna novinarka zaposlena u HINI (Hrvatska izvještajna novinska agencija) čije je sjedište u Zagrebu, ispričala nam je kako izgleda njezin posao u sportskoj redakciji. Pokazala nam je primjer vijesti te stranicu HINE gdje se može pronaći mnogo novosti koje preuzimaju ostali portali. Spomenuvši agencijske vijesti objasnila nam je na koja pitanja mora odgovoriti kostur svake vijesti. Ključna pitanja su: Tko? Što? Gdje? Kada? Meso vijesti čine detaljniji odgovori na pitanja Kako? i Zašto?

Doznali smo da novinari u HINI rade 24 sata dnevno te da uglavnom pripremaju vijesti u jako kratkom roku.

Tijekom posjeta novinarke Sanje pridružio nam se i ravnatelj škole. Novinari su odmah iskoristili priliku da uzmu izjavu ravnatelja vezano za zadatak na radionici. Naime, pisali su vijesti o humanitarnoj akciji u našoj školi kojom se prikuplja pomoć za Ukrajinu te o prelasku u jutarnju smjenu i promjeni rasporeda.

Gospođa Sanja nam je otkrila da je školovanje provela u našoj Osnovnoj školi Vjenceslava Novaka te kako joj je najdraža profesorica bila iz Hrvatskoga jezika. Dobro govori nekoliko stranih jezika, a engleski i francuski govori tečno. Željela je postati učiteljica, ali na kraju je postala novinarka. Ponekad radi na terenu, ali i dostavljene prikupljene podatke s terena slaže u članke. Novinari, ispričala nam je, putuju po čitavom svijetu i informiraju ljude.

Puno smo naučili o novinarstvu od gospođe Sanje i sami se okušali na novinarskom zadatku. Bilo je zabavno i korisno. Zahvaljujemo našoj gošći što nam je približila svijet novinarstva.

Napisala: Ema Miličević, 5.b

objavio: Nikolina Turkalj   datum: 4. 4. 2022.

Ukupno: 1221959