RAZGOVOR S UČENIKOM NAŠE ŠKOLE, DRŽAVNIM PRVAKOM IZ INFORMATIKE VITOM ANIĆEM, 8.a

Vito Anić, učenik 8.a razreda Državni je prvak iz Informatike u kategoriji Logo za osme razrede. Sudjelovao je i na Juniorskoj hrvatskoj informatičkoj olimpijadi, a trenutno se priprema za Juniorske izborne pripreme za izbor hrvatske juniorske informatičke reprezentacije.

O Vitinoj motivaciji i budućim planovima pročitajte kroz razgovor koji je pripremila Nina Jeličić.

NINA: Na početku, čestitamo ti na izvrsnom uspjehu. Osvojio si 1. mjesto na Državnom natjecanju iz Informatike u Primoštenu ove školske godine. Odlično si predstavljao našu školu i samoga sebe. Reci nam kako je izgledalo natjecanje i kakve si zadatke trebao rješavati?

VITO: Ako netko misli da se na natjecanju iz informatike samo programira, u krivu je. Prva dva dana bilo je toplo pa sam se šetao i uživao u suncu. Što se tiče samog natjecanja, ja sam se natjecao u dvije kategorije: Logo i Algoritmi. Zadaci u Logu bili su teški, ali sam ih uspio riješiti. Zadaci iz Algoritma su bili teži. Iz Loga sam završio prvi, a iz Algoritma šesti.

NINA: Idemo u isti razred, stvarno si super iz matematike i informatike. Kada se rodila ljubav prema ta dva predmeta?

VITO: To je dobro pitanje. Koliko se sjećam, ljubav prema matematici razvio sam već u vrtiću. Informatika me nije osobito zanimala, dok nisam upoznao programiranje. U 5. razredu počeo sam programirati u Logu i tako se razvijala moja ljubav prema informatici.

NINA: Koje te područje iz Informatike najviše zanima?

VITO: Najviše me zanima programiranje. Kod programiranja nema zapravo ničega što moraš naučiti napamet. Moraš se znati sam snalaziti, rješavati probleme, ne teorijskim znanjem, nego praktičnim.

NINA: Odličan si iz svih predmeta, zaokuplja li tvoju pažnju još nešto osim informatike i matematike?

VITO: Od ostalih predmeta najviše se ističu Fizika i Kemija. Slično je i ovdje, potrebno je rješavati problemske zadatke primjenjive u svakodnevnom životu.

NINA: Kako najradije provodiš slobodno vrijeme?

VITO: Zanimljivo, ali većinu vremena ne provodim za računalom kodirajući. To nije moj slučaj. Ne igram se previše na računalu ni na mobitelu, volim pogledati dobru kriminalističku seriju. Na informatiku prosječno utrošim sat, sat i pol dnevno.

NINA: Sudjelovao si i na Juniorskoj hrvatskoj informatičkoj  olimpijadi. Gdje se održavala i što si sve tamo radio ?

VITO: Održavala se 24. ožujka u Zagrebu u visokom učilištu Algebra. Zadaci su se rješavali u programskom jeziku CTT. Završio sam šesti i prošao na izborne pripreme. Ako budem uspio na izbornim pripremama biti u prvih četiri, prolazim na Juniorsku europsku informatičku olimpijadu koja se održava u Rusiji.

NINA: Imaš li određenih planova za Srednju školu?

VITO: Mislim da ću ići u XV. Gimnaziju, jer je po mom mišljenju to najbolji izbor za daljnji napredak u informatici.

NINA: Svi ti i dalje želimo puno uspjeha, da i dalje nižeš ovakve rezultate!

VITO: Hvala puno.

Razgovarala: Nina Jeličić, 8.a

objavio: Sandra Ivković   datum: 30. 3. 2018.

Ukupno: 1220432