Nagrada Luka Ritz

Patricija Marelja, bivša učenica naše škole, dobitnica ovogodišnje

Nagrade Luka Ritz – „Nasilje nije hrabrost"

Od 2009. godine u Republici Hrvatskoj za promicanje humanosti i tolerancije među svojim vršnjacima  za učenike osnovnih i srednjih škola dodjeljuje se Nagrada Luka Ritz koja je dobila ime po mladiću čija je nasilna smrt postala simbolom borbe protiv nasilja.

Ovogodišnju Nagradu Luka Ritz –Nasilje nije hrabrost za učenike osnovnih i  srednih škola Grada Zagreba, čija je  svečanost obilježena u Starogradskoj vijećnici  16.11. na Međunarodni dan tolerancije, dobili su Luka Gnjidić iz OŠ Dragutina Domjanića i naša bivša učenica Patricija Marelja koju je njezina Prirodoslovna škola Vladimira Preloga nominirala za ovogodišnju nagradu.

Svi koji smo poznavali Patriciju znamo koliko je vedrine i pozitivne energije širila gdje god se našla. Uvijek je bila spremna pomoći i pronalaziti dobro u svakom oko sebe. Za odličan uspjeh u svih osam razreda i izvrsne rezultate u školskim i izvanškolskim aktivnostima na kraju osmog razreda proglašena je i jednom od učenica generacije. Svoj je rad nastavila i obogatila mnogobrojnim aktivnostima u svojoj srednjoj školi i izvan nje. I zato smo izuzetno ponosni  da je upravo naša Patricija osvojila ovo veliko priznanje.

Čestitamo Patriciji, želimo da bude uspješna studentica te da i dalje svojim dobrim djelima i optimizmom korača stazama mira, ljubavi, nenasilja darujući svima potrebitima svoj  široki osmijeh i svoje nesebično humano srce.

Pročitajte i vi čime je zaslužila ovu nagradu.

Patricija Marelja, učenica Prirodoslovne škole Vladimira Preloga, svojim radom, marljivošću i plemenitošću utječe na odnose među mladima u lokalnoj zajednici čineći društvo pravednijim, tolerantnijim i ljepšim. U zaključku Gradske skupštine  ističe se da Patricija Marelja aktivno sudjeluje u radu Volonterskoga kluba škole čija je predsjednica te samostalno vodi školsku plesnu skupinu. Usmjerena je prema pomoći bolesnima, starijima, nemoćnima, mladima s problemima, učenicima s posebnim potrebama, obiteljima u potrebi, stradalima u poplavi (Gunja), izbjeglicama iz Sirije (humanitarni projekt Are you Syrious?). Uključuje se u humanitarne akcije kojima se prikupljaju novac i potrepštine za oboljele i socijalno ugrožene, a i sama pokreće takve akcije u školi.

Zapažena je zbog svojeg angažmana u humanitarnim akcijama jer u njih ulazi sa srcem i iskrenom željom da pomogne drugima. Želeći pomoći mladima s problemima, surađuje s Plavim telefonom na projektu "Mladi u prevenciji ovisnosti". Ljubav prema svakom živom biću  pokazuje i kontinuiranim volontiranjem u udruzi Noina Arka gdje pomaže napuštenim životinjama. U školi nesebično prenosi svoje znanje i iskustvo školskoj ekipi Prve pomoći u pripremama za natjecanje te plesnoj skupini. Razredni kolege i profesori ističu njezinu dobrotu, osjećaj za pružanje pomoći, a zbog svoje predanosti i ljubavi prema svakom čovjeku putokaz je mladim ljudima prema društvu humanosti i tolerancije.

objavio: Andrea Brzac   datum: 20. 11. 2017.