Obavijest učenicima, učiteljima i roditeljima

Poziv na sudjelovanje u svečanosti podizanja spomen-obilježja hrvatskom branitelju iz našega naselja i našem bivšem učeniku

Žarku Manjkasu - Crvenkapi

U subotu 11.studenoga 2017. godine  s početkom u 10,00 sati ispred Konzuma u blizini naše škole započinje svečanost podizanja spomen-obilježja hrvatskom branitelju iz našega naselja i našem bivšem učeniku Žarku Manjkasu - Crvenkapi koji je branio domovinu na vukovarskom bojištu. Spomenik je rad akademskog slikara Zvonimira Orčića.

Tko je Žarko Manjkas- Crvenkapa?

Žarko Manjkas rođen je 10. kolovoza 1967. Prije rata živio je u Studentskom gradu gdje je pohađao našu školu. Kako govore oni koji su ga poznavali, bio je skroman, požrtvovan i iznimno domoljuban. Kao dragovoljac  na početku Domovinskog rata krenuo je u Vukovar i  tijekom bitke za taj grad odlikovao se iznimnom hrabrošću. Borio se na najzahtjevnijim mjestima-Sajmištu i Bogdanovcima.

Uništio je 12 neprijateljkih tenkova te gotovo potpuno izgubio  sluh zbog zolje koja je eksplodirala u njegovoj blizini. Bio je prepoznatljiv po svojoj crvenoj beretki na glavi i zato je prozvan Crvenkapa. Poginuo  je  10. studenoga 1991. Zajedno sa svojim suborcima u proboju po minskom polju u takozvanoj Štafeti smrti, pokušao je   izvući  civile i branitelje iz Vukovara, točnije Bogdanovaca. Svjesno žrtvujući svoj život, spasio je mnoge živote.

Nažalost, njegovo je tijelo ostalo razneseno na zemlji koju je junački branio.

Upravo zato pozivamo sve koji ste u mogućnosti da se odazovete ovoj svečanosti i  da zajedno sa svim braniteljima i uzvanicima odamo počast junaku Domovinskog rata.

Vjerujemo da će ovo spomen obilježje biti mjesto na kojem će uvijek plamtjeti sjaj svijeće. Možda ćemo moći reći da  Žarko opet živi u svom Studentskom.

objavio: Andrea Brzac   datum: 9. 11. 2017.

Ukupno: 1219526